čtvrtek 13. září 2018

Co až kakao není dost? Jak si projevovat sebelásku.

V minulým článku jsem psala o tom, že druhým krokem ke štěstí je mít se rád. Popsala jsem Vám, jak se chovám a nad čím přemýšlím, když prožívám smutek a depresi. Když si na tyto metody člověk zvykne, je čím dál tím lehčí se z těchto temných míst dostat. Začnete si pamatovat, že na konci tohoto bolestivýho prožitku je zase radost.

Ještě než se pustím do příkladů jak si projevuji lásku, chtěla bych ještě zmínit jednu věc. Každá deprese, každý smutek se nám děje přesně proto, protože se má dít. Slovo deprese - ang. depression lehce převedeme na slova deep rest, což znamená hluboký odpočinek. Naše mysl nám přivádí depresi, protože potřebujeme hluboký odpočinek. Potřebujeme si něco uvědomit. Padnout na dno a odrazit se od něj. Nevím jak vám, ale mě se to stává pokaždé. Pokaždé když jsem na dně, tak si uvědomím něco, co mi do života přinese postup a radost, což mi ale blikne teprve až se z té spirály dostanu ven.

No a co až kakao není dost? Tento stav přichází tehdy, když pro sebe uděláte už dost maličkostí na to, abyste se cítili lépe. Až přijde ten moment, kdy budete prahnout po něčem větším než momentální úlevě. Až budete chtít růst a stávat se radostnější a radostnější, potom přijdou na řadu otázky, jak si projevit více lásky? Jak být šťastnější? Jak se více usmívat?

Doporučuji si udělat seznam věcí, které pro sebe již děláte a seznam věcí, které byste ještě pro sebe mohli udělat. Opravdu se zamyslete nad tím, jak se k sobě chováte. V některých činnostech můžete najít projevy sebelásky i když byste to na první pohled do ní nikdy neřekli (třeba když uděláte něco pro někoho jiného). Seznamy každého z nás se budou zpočátku hodně lišit, ale dovolím si říct, že až pronikneme do tajů svých temnot a do krásy Vesmírných pavučin, budou naše seznamy mnohem podobnější. Protože úplně každý z nás touží po tom samém - být šťastný.

Zde předkládám můj seznam, který můžete brát jako inspiraci pro ty vaše.
 • Poslouchám své myšlenky a snažím se jim porozumnět. Tzn. neblokuji ty negativní! Porozumněním, odchází samy. Resp. ne vždy odchází, ale naučím se jim nedávat emoce, naučím se být jejich pozorovatelem. Tím nemají sílu se projevit v realitě. To, co myšlenkám dodává sílu se projevit do reality jsou emoce s nimi spojené.
 • Poslouchám své emoce a prociťuji je, snažím se porozumnět tomu, proč tam jsou a pokud je nějaká negativní, snažím se poznat, být přítomna a rozpustit ji tím, že přijdu na to, co přesně mi ji způsobuje a proč.
 • Snažím se být hodná na ostatní a občas udělat někomu radost.
 • Jakmile rozpoznám stres, nehraju s ním tu jeho hru. Snažím se uklidnit a cítit se líp. V tom mi pomáhá například aromaterapie. Nosím s sebou roll-on Stress Away od Young living. Tyto oleje terapeutické kvality jsem objevila teprve nedávno, ale jsou naprosto úžasné, určitě se k nim v nějakém článku vrátím. 
 • Znám své hranice. Nenechám se využívat více, než mi dělá radost.
 • Znám hodnotu svého času. Rozhodla jsem se, že si v práci pokud to půjde pokusím zkrátit úvazek na 6 hodin denně. A vyšlo to, takže mám více času pro sebe a zároveň pracuji radostněji protože s tímto nastavením vím, že ten čas využiji naplno a zároveň mě to nevyčerpá.
 • Investuji svoji energii vědomě. Uvědomuji si a vím proč dělám činnosti které dělám. Snažím se si nestěžovat, raději odůvodnit nepříjemné situace tak, abych věděla proč se mi dějí a co díky nim získám.
 • Snažím se následovat radost. Vyhledávám věci, co mi dělají dobře a snažím se je dělat. Konkrétně jsem poslední cca dva týdny studovala barvy, co sedí k mému vzhledu. Je to blbost, ale bavilo mě to a to je důležité. Zjistila jsem, že mám dvě možnosti - buď změnit celej šatník nebo si nabarvit vlasy (plus stále aplikuju část Curly Girl Method, o které jsem se dříve zmiňovala). Zvolila jsem tu jednodužší variantu :D (použila jsem, jako vždy barvu Naturtint 3N). Opravdu se necítím na to, že bych se vzdala černé. A fakt se cítím o 100% lépe co se týče toho, jak vnímám můj zevnějšek. Cítím se jako kdybych byla konečně ve své kůži. Takže ano, i taková "blbost" může být důležitá ve vaší cestě za sebeláskou. Důležité je, abyste všechny změny na sobě dělali ze správných důvodů. Já tuto změnu udělala z radosti, že jsem poznala vztahy mezi barvami, ne ze strachu, že něco na sobě nemám ráda. Pokud taky chcete objevit svět barev, vyhledejte si test "seasonal color test". Mně vyšlo deep autumn/deep winter.
 • Nedržím nic v sobě dlouho. Nejsem agresivní. Když mám v sobě vztek nebo nějakou negativní emoci, přeberu si ho a po čase, pokud emoce trvá, pustím ho ven a vyřeším vše i s lidmi kterých se to týká.

Co dalšího bych mohla dělat? 

 • V poslední době, vzhledem k tomu, že mám více osobního času, mě táhne opět kuchyně. Tudíž je dost dobře možné, že se na blog vrátí pravidelné recepty. :)
 • Měla bych si najít nějaký pohyb, který mě bude bavit. To mému tělu chybí. Akorát já a sporty nejsme moc kamarádi, tak snad mi přijde něco do cesty, co budu dělat ráda. Zatím se snažím chodit kus pěšky do práce. To mě baví - ranní procházky. Mysl ještě fuguje na plné obrátky a dokážu ocenit krásy okamžiku.
 • Více chodit do přírody. Stačí vyměnit kavárnu za přehradu či park. 
 • Nebát se nosit to, co se mi líbí. 
 • Jíst zdravěji. Více celostní rostlinné stravy, méně fast foodu.
 • Věnovat denně nějaký čas prostoru kolem mě. Pro to, abych se cítila lépe potřebuju mít kolem sebe vzornej pořádek a útulný vibrace. Horší je, že jsem někdy líná jak veš a nemám moc energie. Tudíž všechno jde se vším a doufám, že když budu následovat své radosti, dá mi to více energie do života.
 • Pravidelně meditovat. Meditace mi neskutenčně pomáhají se cítit dobře. Problém mám opět s tou pravidelností.
 • Více si uvědomovat duchovní podstatu jednoduchých činností a vnést magii do každého okamžiku života.
No, podle mého seznamu usuzuji, že mám více pořešenou mentální stránku a budu teď hodně pracovat na své fyzické a spirituální části. Mohla bych Vám toho tu vypsat ještě více, ale to by tento článek byl o hodně delší než obvykle. Avšak vám doporučuji, abyste si vaše seznamy vypsali opravdu dopodrobna. Bude pak jednodužší vidět krásu i v těch nejjednodužších činnostech. 

Tak. A teď si jdu dát hrnek něčeho dobrýho. Nějak časteji poslední dobou piju teplý nápoje. To je ten podzim. Miluju podzim. <3 

xoxo

N.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vaše komentáře mě vždy potěší, děkuji za ně! <3