čtvrtek 8. února 2018

Očista

Je to krásnej pocit když zimu protnou paprsky Slunce. Cítíte to ve vzduchu? Blíží se jaro. Za sebou máme už polovinu zimy. Prošli jsme si obdobím kozoroha, kdy jsme málem ze všech těch vesmírných zkoušek vyzkočili z kůže. Právě teď procházíme obdobím Vodnáře, kdy se chytáme za stébla naděje - jakoby ty paprsky Slunce, po kterých tak prahneme, ale pořád nás nedokážou zahřát tak, jak bychom potřebovali. A poté konečně přijde období ryb, ve kterém prohlédneme skrz iluzorní mlhu a uvidíme jasně náš směr.

Hodně lidí zimu nemá rádo. Pro mě taky vždycky byla taková temná a zdlouhavá. Depresivní. Ale teď vím, že i toto období temna má svůj velký vliv na zbytek roku. Je to období, kdy máme nabrat energii pro další pokračování naší cesty. Všimli jste si jak vás zima přímo nutí si odpočinout? Dnešní společnost na to není připravena a tak po nás vyžaduje stejné výkony jako kdy jindy, ale přírodě je to jedno. Příroda nám dá jasně najevo, že nabrat energii prostě musíme ať chceme nebo ne.

A tak čím víc energie vydáváme, tím víc se stresujeme, a o to víc nám Vesmír posílá kopanců do zadku, abychom si uvědomili, že to už stačí, že musíme trochu zbrzdit a ponořit se sami do sebe. Ono to není jednoduché se odprostit od toho, co prostě udělat musíme, že ano. Třeba v práci nebo i v rodině. Hrne se to na nás ze všech stran a jeden by si řekl, že je sobecké si odpočinout. Kouzlo je totiž v tom, jak řešíme problémy. Zkusím sem sepsat pár pravidel, který pomáhají mně, třeba pomůžou i vám.
  1. Nechte to proudit. Cokoliv co přijde, nechte vámi projít skrz - ono to někde musí vyjít ven a pak vám to sejde z očí. Když něco budete pořád blokovat, tak to budete mít pořád před sebou a nedá vám to pokoj. Kdykoliv když se setkám s nějakým problémem, tak to se mnou vždycky trhne a začnou se mi hlavou honit nesmyslný katastrofický myšlenky. Důležitý je, zastavit ty myšlenky, ještě líp si je odůvodnit že jsou v tento čas úplně zbytečný, vydechnout a přijmout, že tento problém právě teď leží před vámi. Čím déle se to budete snažit praktikovat, tím rychleji to půjde přijmout. Nejdřív vám to může trvat třeba hodiny, až se dostanete na pár sekund. 
  2. Nerozebírejte to. To je druhý level přijmutí problému. Nevytvářejte si problémy 1A, 1B a 1C, který vlastně vůbec neexistujou. 
  3. Emoce se projevují. Pokud máte s tím problémem svázaný nějaký emoce, projevte je. Pamatujte, že to jak reagujete je vaše volba, narozdíl od toho na co reagujete. Buďte upřímní, ale snažte se chápat, proč se takto cítíte, to by mělo zabránit velkým výbuchům, který by mohly někoho zranit.
  4. Vytvořte jednoduché řešení. A pokud to nejde jednoduše, tak si ho rozdělte na několik menších a dělejte to postupně. 
  5. Všechno špatné má svůj důvod. Tahle věta mě vytáhla i z těch nejhlubších depresí. Snažte se vždy pochopit proč se děje co se děje a snažte se na tom najít pozitiva. Vždycky to jde i když to třeba na první pohled nejde vidět.
  6. Pokud procházíte peklem, jděte dál. Jenom tak z něj můžete vyjít ven. 
Těchto pár pravidel mi i v těch nejhorších obdobích zajišťuje trochu času na zimní odpočinek, bez kterého se jen po hlavě vydáme do dalšího kola, ze kterého se dá lehce zklouznout do chaosu. 

Tím se dostávám k první části předjarní očisty a to k očistě mysli, jejíž součástí je právě odpočinek.

MYSL
Co můžeme dělat proto, abychom očistili svoji mysl? Pan Dušek to krásně řekl ve čtyřech dohodách. Přestaňme vytvářet domněnky. Řešte jen to, co před vámi opravdu leží nebo to, co vás baví řešit. Nesnažte se za každou cenu zařadit pozitivní myšlení do všeho co děláte. Tohle je očista. Náš cíl je přestat přemýšlet nad tím, co nám nic nepřináší a co nám ubližuje, ale nejen to, taky přestat myslet nad tím, co nám zbytečně ubírá energii a čas, který bychom mohli věnovat vědomému odpočinku. Na druhou stranu myslet pozitivně je krásná věc. Tam, kde vám to jde přirozeně, se snažte vložit něco, co vám vytvoří úsměv na tváři. A pokud vám něco vykouzlí slzu a není to domněnka, snažte se přijít na to proč se tak cítíte a projděte si celým procesem prožívání, protože se chcete tohoto pocitu zbavit, ne ho v sobě uchovat navždy. 

Jak ale odlišit to, čím se máme zabývat a co nechat plavat? Mám pro vás jedno cvičení, které mě naučila kamarádka. Použila jsem ho místo toho, abych si dávala nějaká konkrétní předsevzetí do nového roku. 

Nakreslete si kruh střední velikosti. No spíš větší. Přes A4. Tento kruh rozdělte na libovolný počet "pizza kousků" a do každého z nich napište něco, co je pro vás důležité. Cílem je tam napsat všechno, co je pro vás důležité. Můžou tam být klasiky jako zdraví, láska, rodina, peníze, ale také třeba blog, instagram, kreslení, nebojte se věcí, které můžou někomu připadat jako sobecké, např. krása. Napište tam všechno. Poté si jednotlivé pojmy očíslujte jak moc se jim právě věnujete od 1 do 10, kdy 10 je nejvíc. Všude, kde máte 6 a méně, byste si měli napsat jak je konrétně zlepšíte. Já osobně jsem si to napsala u všech, i u devítek.

Dalším krokem, který jsem ke cvičení přidala já, je seskládat si všechno podle priorit a někam si to zapsat. Ideálně do nějakého diáře, který nosíte pořád sebou. Takže když si například zapíšete zdraví před společenský život (tak to mám já), tak se nemusíte zachmuřovat kvůli tomu, že si nechcete na párty dát panáka a že kazíte partu, protože máte jako svůj prioritnější bod zdraví. Nebo když máte rodinu před prací a někdo z rodiny vás bude opravdu potřebovat, tak se nebudete proklínat za to, že jste na chvíli odložili práci a věnujete se rodině, protože víte a vidíte to černý na bílým, že je to vaše vyšší priorita.

Cílem tedy je, zorganizovat si svůj život tak, abychom věděli nad čím má hodnotu přemýšlet a nad čím ne. Tím dosáhnete zenu ikdyž zrovna nebudete sedět se zavřenýma očima v lotosovém sedu. TĚLO
Dalším krokem k tomu cítít se skvěle je očista těla. Zeptejte se sami sebe, co můžete udělat pro očistu svého těla? Je totiž velice důležité se řídit svým instinktem a ně něčím co si přečtete někde na internetu, protože každý může být v jiné fázi a každému prospěje něco jiného. Tudíž vám nebudu říkat co máte dělat, ale spíš popíšu co dělám nebo bych chtěla při očistě těla dělat já a vy mi zase můžete napsat to svoje, ať se můžeme vzájemně inspirovat.
  • Jíst zdravě. Teď jsem snědla topinku. To víte, když se na chvíli člověk vrátí do hnízda ze kterýho už vyletěl, tak maminky umí být neodbytný. To je taky jeden z důvodů, proč nutně potřebuju očistu :D Za ten skoro rok, co jsem zpátky doma jsem zhřešila tolikrát, že už se můžu nazývat maximálně vegetariánkou, ikdyž teda já se nijak nazývat nechci, ale pro popisný účely.. každopádně mi to fakt nedělá dobře. A to teď nemluvím o morálních důvodech, ale vyloženě tělesně, jak jsem na to už nebyla zvyklá, tak to prostě už nějak neumím přijmout bez problémů. Takže moje jezení zdravě spočívá nejíst tyto věci, nebo alespoň co nejméně. Už jsem upustila od toho, že se nedotknu ničeho neveganskýho, tudy moje cesta momentálně nevede. Nechci to mít v mé pravidelné stravě, ale někdy je prostě chvíle, kdy mi to nevadí. Dál se chci vyhýbat smaženýmu, rafinovanýmu cukru, zpracovaným potravinám, éčkám a všemu, na čem ucítím, že mi nedělá dobře. Poslouchat svoje tělo a rozumnět mu. To je můj cíl.
  • Mít pohyb. Pohybem se potíme, vyplavujeme různý látky. Máme radost. Ráda bych se konečně pořádně opřela do jógy a překonala svoje strachy z obrácených pozic. Chci celkově posílit tělo, zbavit se nastřádaných látek, který tam nemaj co dělat a být pyšná na to jak vypadám v plavkách. To chce asi každá žena, ne-li každý člověk. Mým cílem je někde ve hvězdách ashtanga joga. Chci mít vládu nad svým tělem a v krvi silný proud životní energie.
  • Nepoužívat kosmetiku plnou jedů. To už nedělám nějakou dobu a hodlám v tom pokračovat.

PROSTOR
Lvi jsou děsně líní. A já obzvlášť. Ale nedokážu zapřít ten krásnej pocit z toho, když mám kolem sebe čisto. A nejen čisto jako utřenej prach, ale čisto ve smyslu, že vím co všechno a kde se kolem mě nachází. Jarní úklid není jen tak nějakej úklid. Chce to projít úplně každičkou věc kterou vlastníte a rozhodnout se, jestli ji opravdu potřebujete. Ale především najít v sobě sílu se té věci zbavit. Nebudu vám lhát. Trvá to dlouho. Já uklízela celý týden než jsem se vším prohrabala. Ale stojí to za to. A nakonec si můžete zapálit svíčku, vonnou tyčinku a v klidu si užívat. Uuuuuuuuuuuuuuu :))

DUŠE
Jak očistit duši? Jde to vůbec? Není to náhodou ten jediný kousíček v nás, který zůstává čistý? Já si myslím, že když uděláte očistu mysli, těla a prostoru kolem vás, že duše bude přirozeně následovat. Protože nastane jakýsi klid. Takový podivný tichý klid, který bude vyplňovat všechny mezírky a jizvičky, který tam někde hluboko ve vás najde. Když přemýšlím o očistě duše, tak mě spíš napadá, že by bylo na místě ji nějak pozvednout, ne očistit. Samozřejmě jsou jedinci, kteří mají černou duši jak uhlí žejo, jenže pro někoho je černá prostě krásná barva. Černá, fialová, zlatá, bílá, stříbrná, to je jedno. Duše nemůže být nikdy špatná, to jsou jen ty obaly kolem ní, který se nám tak někdy zdají. Pozvednout duši můžeme spirituální činností, která nás přitahuje. Meditovat, čarovat, pomodlit se, spojovat se s bytostmi, nebo se jen tak projít v lese. Nebo taky něco úplně jinýho. To asi závisí na barvě té duše. .)

To je zima. Příprava na jaro. Těším se na něj. 

Na ty roztomilý kytičky co na nás budou koukat ze sněhu.

xoxo

N.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vaše komentáře mě vždy potěší, děkuji za ně! <3