pátek 2. května 2014

Beltane

30.4. až 1.5. se slaví další keltský svátek nazývaný Beltane, česky Beltaine. Je to jeden ze dvou nejdůležitějších svátků, a to proto že označuje začátek léta - resp. začátek plodnosti Země. Druhý nejdůležitější svátek je Samhain (Haloween), který označuje začátek zimy, neboli spánku Země.

V božském světě - mýtu o Bohovi a Bohyni - se oba sejdou v lese, milují se a Bohyně je obtěžkána dítětem. Tak vznikl přívlastek svátku lásky a tím i první máj, lásky čas.


Za starých časů bylo ve zvyku na tento svátek pořádat velké ohně, což zůstalo doteď ve formě "pálení čarodějnic". Ohně měly symbolicky ochránit lidi, dobytek a vesnici před újmou jak fyzickou tak duchovní. V domácnostech se staré ohně zhasínaly a nové se zažehly. V některých kulturách se obětovala zvířata, pro potěšení boha Beila - jednoho z aspektů Boha. Ženy si vplétaly do vlasů žluté květy - symbol ohně, zdobily se keře stužkami, květinami, mušlemi a ulitami. Magicky vzato, v tento čas (stejně jako v čas Samhainu) jsou nejaktivnější tzv.(the spirits and fairies - duchové a víly), těm se nechávali na zápraží a na místech, která byla pro ně běžná, obětiny ve formě pečiva či mléka. Také se chodilo ke studnám, kde se nabírala voda, která byla považována za magickou - měla účinky plodnosti a afrodiziak.

V dnešní době můžete tento svátek oslavit jak chcete, ostatně jako všechny ostatní pohanské svátky. Já bych ho ráda oslavila se svým milovaným, někde v přírodě, ozdobením stromu stužkou, zapálením ohně a příspěvkem malé nekruté oběti pro

Tentokrát se mi bohužel tento svátek oslavit nepodařilo, protože jsem strávila celý den v práci a dneska jdu znovu. Napravím to o víkendu. :)

Worship yourself and worship the nature.

N.2 komentáře:

  1. to by mě zajímalo, jestli ti skřítci pili mlíčko brčkem ... nebo ho nahly na sebe ... ale to by pak se celý to maličký tělíčko pomočilo tím mlíčkem ... určitě měli z keříků a stromečků vydlabaný slámky (brčka) a tím sosali ... jako malí pilní motýlci ... skřítci půvabní jak motýli ... to mi připomíná moji slečnu ... ona je taky takovej půvabnej motýl a skřítek dohromady ...

    OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mě vždy potěší, děkuji za ně! <3