úterý 4. března 2014

Veganství: část 2.: Fakta - Etika potravin

edit (po napsání článku): Uvědomila jsem si, že někteří lidé by mohli mít výhrady vůči tomuto článku… není to něco, co vás má bavit, je to něco, co vás má informovat, pokud tyto souvislosti ještě nevíte. Po přečtení názvu by vám mělo být jasné o co jde, takže pokud opravdu chcete mít nadále zavřené oči a nebo pokud už to dávno víte a už si to nechcete připomínat (což chápu), tak si ten článek nečtěte. Je to čistě informativní, místy provokativní stručný sepis toho, co se děje zvířatům, která jsou chována na jídlo.

Tak, myslím, že jsem vás varovala, takže … můžeme … ?

.
.
.
Zvířata cítí bolest, protože mají nervovou soustavu. Všechna zvířata mají nervovou soustavu. Od velice jednoduché po velice složitou. V tomto případě, se budeme bavit hlavně o savcích, ptácích,  dále o rybách a jiných mořských a zemských tvorech, kteří se často dostávají na talíř. 

Pokud mučíte nebo zabíjíte zvíře, které má nervovou soustavu, tak ho to bolí. To jsme si doufám ujasnili a to je první a hlavní bod celého tohoto článku. Pokud jste ho nepochopili, tak tento článek nečtěte, protože nepochopíte, co se vám snažím sdělit a bude to pro vás jen snůžka keců.

Pojďte si se mnou vyjmenovat nejčastější oběti lidského jídelníčku. O těch si pak řekneme něco více.

KRÁVA, TELE, PRASE, SELE, SLEPICE, KUŘE, KROCAN, RYBY, DROBNÍ MOŘŠTÍ ŽIVOČICHOVÉ


Život krávy a telete

Z krávy člověk získává maso a mléko. Kráva stráví svůj život ve velkochovu. Ze začátku, když byla ještě mladá, tak je možné, že se pásla na trávě. To jsou ty jediné šťastné krávy, co vídáme venku(tzv. jalovice). Poté, co nabrala sílu a poprvé otěhotněla (zpravidla umělým oplodněním) byla zavřená v místnosti kde je šero a smrad (krávy stojí ve vlastních výkalech). Tam potkala jiné krávy se stejným osudem. Pak kráva porodí. Ale vzápětí jí její dítě seberou. Následně, jako každý savec, má mléko, které se ve vemeni vytvořilo kvůli těhotenství. Krávě odsávají mléko. Potom ji oplodní buď rukou a nebo železnou tyčí. V civilizované společnosti se tomu říká znásilnění. Pak zase porodí, vezmou jí mládě, berou jí mléko a tak dále pořád dokola. Mnohdy je její vemeno již tak velké (geneticky vyšlechtěné), že má problém stát na vlastních nohách. Po zhruba 5ti-7mi letech je kráva vyčerpaná. Převezou ji do slauhgterhouse - česky popravčí dům, kde ji zabijí. Zabíjení nejčastěji probíhá omráčením (nefunguje ve 100% případech a pokud funguje tak se kráva během podřezávání stejně většinou probudí), zavěšením vzhůru nohama a podříznutím hrdla. A co se stalo s těmi telaty? Holky potkal stejný osud jako jejich maminku. Kluci byli drženi v malém prostoru, aby se nemohli hýbat. Tím pádem jim ochabnou svaly, pak je zabijí a z toho prosím, dámy a pánové, vzniká jemné telecí maso. 

Život prasat

Z prasete člověk získává maso. Způsob zabíjení je stejný jako u krav. Nemají skoro vůbec žádný prostor, aby se mohli volně pohybovat. Žádné slunce. Smrad a špína. Bachyně (maminky) leží na jednom boku v kleci která jim nedá ani centimetr navíc. Takhle kojí svoje malé. Selatům je prováděna kastrace zaživa.

Život slepic, kuřat, krůt a jiných ptáků

Ze slepic a kuřat získáváme maso a vejce. Slepice žijí v miniaturních klecích. Jsou vyšlechtěny tak, aby snášeli co nejvíce vajec. Nemají dostatek vápníku pro sebe i pro skořápky, takže jim chabnou kosti a často se pak nemůžou ani postavit. Až přestanou snášet, popraví je stejně jako kuřata. Pokud potřebuje průmysl nové nosnice, oplodní slepice a nechá vejce vylíhnout. Vajíčka logicky snáší jen holky. Kluci putují jako novorozenci za živa do šrotu a přidávají se např. do psích konzerv. Kuřata, která se chovají na maso vyrostou mnohem rychleji než by normálně vyrostli. Krmí je krmivem s hormony. Tím, že tak rychle vyrostou mají zase nedostatek vápníku. Svůj život prožijí ve tmě s ostatními kuřaty - už většinou ne v klecích, které tam už nejsou ani potřeba, protože je jich tam tolik, že se stejně nemůžou hnout. Mnohdy trpí hlady nebo záchvaty a napadají se vzájemně. Proto je všem kuřatům upálena špička zobáku. Zabíjí se pověšením hlavou dolů, ponoření do vody s el. proudem a podříznutím hrdla. Krocani jsou na tom stejně. (El. proud zase nezabírá ve většině případů.) Dále je tu jeden velice speciální případ násilného krmení, což je jeden z nejhorších aktů vůbec a to je foie gras. Vodní ptáci jsou násilně krmeni železnou tyčí, která je jim zavedena až do žaludku. Tak se získávají populární ztučněná játra (například husí). Tato praktika už je v dosti zemích zakázaná (většina Evropy, část Jižní ameriky, Californie a Grónsko), každopádně není zcela pryč (Canada, Francie, Španělsko, Čína), takže se i v České republice můžemě setkat s foie gras z dovozu.

Život ryb a drobných mořských živočichů

Ryby se buď chytají z volné přírody nebo z oblastí, kde se chovají. V prvním případě je jejich život zcela normální. V druhém případě je jich mnoho na malou plochu a mají omezený pohyb i potravu.
Způsob zabití - udušení. Pro člověka by bylo stejné utopení, jen abyste si to dokázali představit. Během vytahování pomocí obrovských sítí, je jim ubižováno samotnou sítí, která jim trhá ploutve a působí na ně obrovským tlakem. Drobní mořští živočichové jsou buď udušeni stejně jako ryby nebo vyloveni a dáni do vody, protože jsou vyžadováni čerství. Pro změnu je hodí zaživa do vařící vody.

Tohle jsou stručná fakta, co se děje živočichům které jíme nejčastěji. U ostatních živočichů, které také jíme to není o nic lepší. Pokud by vám tohle stručné shrnutí nestačilo, s čímž počítám (protože když něco čtete a když něco vidíte, je to úplně něco jiného), tak vám přikládám pár videí, abyste měli lepší představu na čem se někteří každodenně podílíte.


Nejlepší a zároveň nejhorší (překlad - nejsyrovější) film jsou populární Earthlings. Zahrnuje ne jen "jídlo" ale i kožešinový a zábavní průmysl. Já ho viděla jednou a víckrát už bych to nezvládla. Většina lidí, co ho viděla už nemá sílu dál hledat výmluvy. Protože popravdě - když spatříte co se děje tak dostanete chuť bojovat. Už se nechcete vymlouvat, chcete s tím něco dělat. Aspoň ti citlivější jedinci. U těch méně citlivých buď zabírá enviromentální aspekt nebo zdravotní aspekt, kterým se také v následujících týdnech budu věnovat. Ale pamatujte na jednu věc. Nechci vás za každou cenu naverbovat na veganství. Snažím se vás informovat a probudit ve vás tu tak populární lidskost, která dřímá v každém z nás. Vemte si z toho, co potřebujete. Já vás jen žádám o chvilku přemýšlení. 

Earthlings s českými titulky (kdyby vám nejely, tak si je nastavte ve výběru, jsou tam)


Chtěla jsem sem dát více videí, ale Earthlings zahrnuje opravdu vše, co se týče etiky. Každopádně pokud na ten celý film nemáte sílu, ale stále byste chtěli vidět aspoň malý kousek z toho, co se děje, youtube je toho plný. Stačí zadat správné tagy. Například: cow/fish/chicken/pig torture/slaughterhouse KFC/McDonalds torture animal slaughter foie gras a podobně. Není vůbec těžké to najít, bohužel.

"speak up for the speechless"

<3 

N.


1 komentář:

  1. Skvěle napsáno, je potřeba o tom psát a posílat tyhle informace do světa, i když si to třeba přečte jen pár lidí.. stojí to za to.

    OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mě vždy potěší, děkuji za ně! <3