čtvrtek 20. března 2014

Ostara

Dnes v 17:56 nastává jarní rovnodennost a tím i první jarní den. Pro mě se tento svátek nazývá Ostara, pro jiné jsou to o chvíli později Velikonoce. Sluníčko svítí, stromy rozkvétají a bytosti se radují z tohoto dne.
Ostara je den, kdy se oslavuje převaha světla nad temnotou. V mé duchovní filozofii, která není určitá a ani nijak pojmenovaná (nejblíže je k tomu pohanství) figurují dvě energie které vychází z jedné. Energie ženská a mužská. Jinak mnohdy nazývaná Bohem a Bohyní. Podle mytologie se v tomto období prochází po Zemi Bůh jako tzv. Rohatý bůh - bůh lesů a divokých zvířat. Rohatý proto, že má na hlavě jelení, někdy i beraní parohy. Bohyně se v tomto období vrací z podsvětí a prochází se po lesích, horách i nížinách. Všechno se stává pozitivnějším a temnotu prosvicuje světlo.

jedno z mých neoblíbenějších vyobrazení rohatého boha a měsíční bohyně

V minulosti, kdy pohanství bylo převažující náboženství, bylo v období tohoto svátku několik tradic. Ta nejdůležitější byla příprava půdy na první zásev a zasazení prvních semen. Země se sypaly popelem, zakopávaly se obětiny (většinou nějaké přebytečné jídlo či pití), v těch drsnějších kulturách se do půdy lila krev, jelikož ta byla a stále je tím nesilnějším symbolem života. Další tradice zůstala do dnes a to zdobení vajec. Vejce je symbolem znovuzrození a právě symbolem tohoto svátku, protože se znovuzrozuje světlo. Dalším symbolem je zajíc a jeho přinášení vajec, jež je právě symbolem bohyně Eostry (Ostara-Eostra), což je jeden z mnoha aspektů Bohyně, přinášející světlo a plodnost.

Jak ho oslavit?

Můžete úpéct chléb, zasadit rostlinu nebo se jít projít ven na slunce. Malujte vejce, pokud možno polystyrenové nebo z jiného neživočišného materiálu. Pijte červené víno jako symbol krve a života. Tančete. Můžete zapálit oheň a oslavovat jak světlo prostupuje temnotou. Je to doba vhodná na nové projekty a plány do budoucna. Oslavujte život! .))

Já ho oslavím procházkou po slunci, vínem, aspoň malinkatým ohněm (překlad - svíčkami) :D :) a čímkoliv dalším, co mě dnes napadne. 

Mějte se rádi

N.
2 komentáře:

  1. Tak o tomhle slyším úplně poprvé a moc se mi to líbí! :) Rozhodně se mi to líbí více než Velikonoce, aspoň vím, co budu příští rok raději slavit :) a ten obrázek je opravdu krásný :)

    OdpovědětVymazat
  2. Jé, tak to by sis rozuměla s mým přítelem. :)
    A s těmi polystyrenovými vajíčky je to fajn nápad, jestli bude nálada (:D), chci zkusit zveganizovat Velikonoce, i když jsem je nikdy neslavila, je to výzva.

    OdpovědětVymazat