úterý 1. října 2013

Veganství - část první: položte si otázku ...


Co je to veganství?

Jednoduchou definici si můžete najít na wikipedii a podobných chytrých stránkách. Občas se i objeví na nějakým blogísku. (ha-ha-ha) Já vám tu nic takovýho psát nebudu. Spíš bych položila otázku. CO (všimněte si velkých písmen) je to veganství? Je to jen způsob stravování? Co třeba oblečení? Testovaná kosmetika? Tahle tři témata by vás určitě napadla. A co další?


Někdo definuje veganství jako "požívání čistě rostlinné stravy" - což je hodně nedostatečné. Další definice by mohla být "co nejmenší využívání zvířat pro náš prospěch" Pod tím si snadno představíme, že nebudeme požívat žádné živočišné výrobky, budeme kupovat věci netestované a ze zvířat nevyrobené. Ale kdo jsme MY? Jsou to i naši masožraví domácí mazlíčci? Jsou to domestikované šelmy. Součást lidské společnosti. Umí si vůbec bez nás obstarat potravu? Potřebují maso nebo jsou akorát schopni přežít pouze na mase? Můžeme si vůbec dovolit riskovat jejich život tím, že jim budeme podávat veganskou stravu? A riskujeme vlastně vůbec něco? A to jsou otázky na které nikdy nebude jednoznačná odpověď. Pokud nestudujete veterinu, fyziologii živočichů a biochemii v jednom.


<3


"neublížit žádné žívé bytosti" - nastává otázka - co je to bytost? Myslí se tím třeba i bakterie? Můžu se bránit? To je trochu extrém, že ano. Mikroorganismy podle mě nejsou bytosti. Bytost je dle mého názoru člověk, zvíře a Ti další, co nežijí tak, abysme je mohli vidět byť sebelepší technikou. Jelikož člověk je bytost, co třeba kouření? Když si zapálím, škodím tím i jiným. Pak tedy nastává otázka - je kouření vegan? (bez otázky testování cigaret - předpokládám, že když už vegan kouří, tak si vybere netestovanou značku) Lidé co sbírají tabák, nejsou z toho nemocní? Co věci z Číny? Jak si můžeme být jistí, že nebyly vyrobeny malými dětmi nebo lidmi, kteří dostávají podprůměrný plat. Boty. Podrážky většiny bot jsou lepené lepidlem které se získává ze zvířat. Jak to poznat? Nejde to. Jedině kupovat veganské značky, tam jste si jistí. Ale ta cena. Bohužel všechny tyto "speciální" (boty, některá kosmetika, ale třeba i "sýry")věci jsou o dost dražší než ty klasické. Zaleží na člověku, co si může dovolit. U sýrů to samozřejmě není tak horký. Nemáš na to tak to prostě nejíš, stejně je to jenom o chuti, ne o zdraví. Ale třeba u takových bot na zimu..mnohdy člověk najde mnohem levnější variantu s neveganským lepidlem než ty veganské, kdy jsou ceny opravdu dost vysoké. Proto, před tím něž začnete soudit, přemýšlejte.

Několikrát jsem již slyšela, že veganství je nejlépe zvolený způsob života, který neškodí planetě a umožní nám tu žít o mnoho déle, než ten způsob života, který je v nadvládě v tomto časovém období...


Co bysme tedy měli vlastně dělat? Vždyť veganství je jen o žvířatech, jak je to spojené s planetou? Veganství jako takové - "definiční" - spojené s planetou není. Ale to veganství, když cítíte srdcem, že děláte něco dobrého, to je součástí většího celku.
Protože příroda sama je bytost.

"+ neubližovat přírodě" - tohle je jeden z nejtěžších bodů vůbec. V dnešní době je téměř nemožné žít tak, aby jste byli vůči přírodě úplně nevinní. Doprava. Jezdíte autem? Autobusem? Vlak, letadlo, cokoliv na palivo? Špatně. Choďte pěšky a jezděte na kole. Těžké? Ano. Třídíte odpad? Nikdy ho nerozdtřídíte do posledního krychlového centimetru. A znovu. Kouření. Netřeba komentovat. Čističe. Dnes se dají koupit ekočističe, které jsou šetrné tak jak to jde, ale na co teda při koupi myslet? Čistič musí být: vegan, netestovaný, eko, popřípadě ještě hypoalergenní. Není toho nějak moc? Výrobky s takovými kritérii se hledají horko-těžko.

"+ šetřit" hlavním bodem tohoto bodu je Voda. Pitná voda. Tu ráda rozeberu v druhé části, která by se měla jmenovat Fakta, jestli se k ní někdy dostanu :D. Staré a nepotřebné. Věci, co už nechcete/nepotřebujete nevyhazujte. Pošlete je dál. Ať už je prodáte nebo darujete, všechno je lepší než to jen tak vyhodit. Neobnovitelné zdroje. Používat co nejméně, nebo vůbec. Elektřina je dobrý zdroj topení, pohonu (tramvaj, trolejbus, metro), vaření. Ačkoliv i výroba elektřiny je ve většině případů závislá na neobnovitelných (nebo velice pomalu obnovitelných) zdrojích.

Jak vidíte, být dokonalým, co se ublížení bytosti(/přírody) týče je nesmírně těžké. Je to častý důvod proč se vegani mezi sebou hádají v debatě, kterou ráda nazývám "kdo je víc" a probíhá asi nějak takto....

V1: No počkej, ty si dáš občas domácí vajíčko a to si říkáš vegan?!
V2: Ne, neříkám si vegan. Je jedno jak si říkám, ale na rozdíl od tebe nekouřím a třídím odpad!
V1: HAHA tak určitě, hlavně že jezdíš denně autem!
V2: Ale mám dost hrdosti na to abych nenosil své staré kožené věci!
blablablabla ... smutné, že.

A to je ten problém. Být dokonalým je v této době nemožné. V době, kdy na nás tlačí systém, v době kdy musíme dělat věci, které nám třeba nejsou příjemné, aby jsme přežili. V době, kdy existují vynálezy takové, že si je vůbec nedokážeme představit, takové, které by nám ulehčily život a šetřily přírodu, ale nemůžou být vypuštěny do světa, protože by některé firmy a vlády přišly o obrovské zisky. Žijeme v době, kdy peníze mají větší hodnotu než lidský život, natož aby někdo přemýšlel o jiných bytostech než lidských. Pro takovouto dobu, řekla bych, by bylo vhodné upravit definici veganství.

"Veganství je životní styl člověka, který ve svém životě minimalizuje všechny faktory vedoucí k utrpení jakékoliv živé bytosti."

Tak bych to vyjádřila já. Každý se snaží jinak. Dobrá zpráva je, že se snaží. To, že jde na své cestě vpřed. Někomu nedělá problém nejezdit autem, ale cigaretu si neodpustí. U někoho je to naopak. Každý dělá to, co je v jeho silách. Ale nikdy by jsme se neměli zastavit a říct "už jsem udělal dost". Vždycky můžete něco zlepšit. .)) Samozřejmě tu je pár věcí, které se netolerují. Když vám člověk řekne, že jí maso jenom z biochovů a to ho dělá lepším... Bullshit.


Myslete na to, až se jednou do takové debaty zapojíte. :) Něco jiného je, když se člověk dál pohnout prostě nechce - to dokáže vytočit. Ale pokud vidíte, že se snaží... nemá smysl ho nějak výrazně popohánět. Dojde k tomu sám.

Podle statistik by se i dalo říct, že mám nějaké pravidelné čtenáře. Co vím tak pár z vás jsou vegani nebo se k tomu aspoň blíží. Jaká je vaše definice? Jak daleko jste na cestě šetření přírody? Znamená to vůbec pro vás něco nebo vám stačí, že nejíte živočišné výrobky a tím to hasne. Za jakýkoliv reakce díky.

<3

2 komentáře:

 1. Super článek!
  To hádání, kdo je víc vegan, mě vždycky zabíjí.
  Mně veganství pomohlo změnit můj pohled na hodně věcí, někde bych to ani nečekala.. Tak nějak víc si vážím jídla, snažím se neplýtvat, nic bych jen tak nevyhodila, kosmetiku používám veganskou, netestovanou, jenom se mi nedaří sehnat nějakou fajn voňavku. Když mi spadne venku na zem třeba jenom malej papírek, hned ho seberu a nutím k tomu i ostatní.. Přeci nám tu nebudou dělat bordel... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. paráda, to ráda slyším... mně přijde, že hodně mladých lidí je vegany z nějakýho povrchního důvodu a neuvědomuje si tu skutečnou hloubku ..

   Vymazat